Ish-kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka refuzuar një ofertë pune nga Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres.

Guterres i kishte kërkuar Merkelit të kryesonte një bord këshillues të udhëhequr nga ish-krerë shtetesh dhe qeverish.

“Merkel foli me sekretarin e përgjithshëm të OKB-së javën e kaluar, e falënderoi dhe e bëri të ditur se ajo nuk do ta pranonte ofertën”, tha zyra e Merkelit.

Guterres thuhet se ia bëri ofertën Merkelit drejtpërdrejt, raporton Dpa.

67 vjeçarja konservatore nuk kandidoi në zgjedhjet federale të shtatorit dhe u tërhoq nga politika kombëtare gjermane në fund të vitit të kaluar pas 16 vitesh në krye si kancelare.

Merkel kishte treguar shumë pak në publik për planet e saj pas largimit nga kancelaria.

Bordi këshillimor i propozuar nga Guterres është një nga projektet kryesore reformuese të Sekretarit të Përgjithshëm për OKB-në në mandatin e tij të dytë, i cili filloi në janar.

Paneli do të identifikojë të mirat publike globale dhe fusha të tjera me interes të përbashkët ku përmirësimet e qeverisjes janë më të nevojshme dhe të propozojë opsione se si mund të arrihet kjo.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Në pikëpyetje marrëveshja Turqi-BE për refugjatët

Si në BE ashtu edhe në Turqi ka dyshime për të ardhmen…

Policia jep detaje për vrasjen e amerikanit në Beograd

Media e Beogradit njoftoi sonte identitetin e amerikanit të vrarë në kryeqytetin…

21 persona humbin jetën në maratonën e vrapimit në Kinë, të mbijetuarit rrëfejnë tmerrin

21 persona që po mbanin një maratonë të vrapimit në pyje kanë…

Kurti takon Lajçakun: Të angazhuar për dialog parimor e të balancuar, që në qendër ka njohjen reciproke

Në kuadër të Forumit Ekonomik të Delfit, kryeministri Albin Kurti zhvilloi takim…

Cilat janë efektet e mundshme anësore të vaksinave dhe si krahasohen ato?

Ndërsa bota nuk ka gjasa të mposht shumë shpejt pandeminë, vaksinat u…