Ish-kancelarja gjermane, Angela Merkel, deklaroi se ka dashur të organizonte bisedime mes Evropës dhe presidentit rus Vladimir Putin një vit para sulmit ushtarak në Ukrainë, por se nuk kishte asnjë mënyrë për të ndikuar te lideri rus në fund të mandatit të saj.

Merkel i tha gazetës “Der Spiegel” se ajo dhe presidenti francez Emmanuel Macron planifikonin të organizonin një format të pavarur për bisedimet e Putinit me Këshillin Evropian në vitin 2021, verën e fundit të mandatit të saj.

“Por unë nuk kisha më forcë ta shtyja, sepse të gjithë e dinin: ajo do të largohet në vjeshtë”, tha ish-kancelarja gjermane.

Merkel u tërhoq nga politika pas 16 vjetësh në pushtet në Gjermani, pas zgjedhjeve në shtator 2021 dhe pasi ia dorëzoi pushtetin Olaf Scholz-it të Bashkimit Social Demokrat në dhjetor.

Duke kujtuar vizitën e saj të fundit në Moskë në gusht 2021, Merkel, e cila flet rrjedhshëm rusisht, i tha gazetës: “Ndjenja ishte e qartë – për sa i përket fuqisë politike, ju keni mbaruar. Për Putinin vetëm pushteti është i rëndësishëm”.

Duke komentuar largimin e saj nga skena politike, ajo tha se “ka ardhur koha për një qasje të re”, sepse qeveria e saj nuk ka bërë përparim, jo ​​vetëm në Ukrainë, por edhe kur bëhet fjalë për konfliktet në Moldavi, Gjeorgji, Siri dhe Libi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

SHBA-ja po mbledh prova për krimet e luftës në Ukrainë

Departamenti amerikan i Mbrojtjes ka akuzuar Rusinë për kryerjen e krimeve të…

Qyteti Mykolaiv granatohet rëndë nga rusët – vritet manjati i drithërave, një nga njerëzit më të pasur në Ukrainë

Ukraina thotë se qyteti jugor i Mykolaiv pësoi bombardime “masive” ruse gjatë…

Dorëzohet në polici personi i cili dyshohet se vrau me thikë 22-vjeçarin

Është vet-dorëzuar në polici personi i cili dyshohet se qëlloi me thikë…

Bie fasada e Qeverisë, rrezikohet edhe e Prokurorisë! Qindra miliona euro u dhanë për “Shkupin 2014”

Përderisa ende ka objekte nga “Shkupi 2014” që nuk kanë përfunduar, disave…

WSJ: Tre punëtorë të laboratorit në Wuhan u shtruan në spital në vitin 2019, kishin simptoma të ngjashme me të COVID-19

Ka thirrje të reja për të rivlerësuar nëse COVID-19 filloi apo jo…