Ish-kancelaria e Gjermanisë, Angela Merkel, ka dhënë detaje për situatat e ndryshme politike që i ka përjetuar gjatë udhëheqjes së saj 16 vjeçare të shtetit gjerman.

Në paraqitjen e parë pas shkuarjes në pension, Merkel foli për vitin 2008 kur ajo i tha “JO” hyrjes së Ukrainës në NATO dhe kundërshtive të ashpra që kishte atëbotë presidenti i Rusisë, Vladimir Putin.

“Ishin tri ngjarje kryesore atëbotë  ku Putin ishte shumë-shumë kritik, e para shpallja e pavarësisë së Kosovës, programi mbrojtës i raketave i presidentit amerikan George Bush, dhe plani veprues për anëtarësimin në NATO të Ukrainës”.

“Krejt këtë zhvillime dramatike i shpjegon shumë mirë shefi i CIA-s Nicholas Burns në librin e tij “The Back Clash”. Burns më 2008 ishte ambasador i SHBA-ve në Moskë”, sqaroi më tej Merkel.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Parlamenti britanik do të votojë për sanksione shtesë ndaj Rusisë

Parlamenti do të votojë për masat sanksionuese që synojnë të rrisin më…

Shpërthim i madh në stacionin e trenave në Kiev

Dëme janë parë pranë stacionit qendror të trenit në Kiev pas një…

15 veta ndërruan jetë, 1035 raste të reja, 998 të shëruar në Maqedoni

Në Maqedoninë e Veriut vijojnë rastet me shifra të larta të Covid-19.…

Posedonin armë dhe municion, arrestohen katër persona nga rrethi i Tetovës

Më 16.05.2021 në orën 00.50 në vendin e quajtur “Tre ujërat”, në…

Vonesa e vaksinave kundër Covid-19, opozita fajëson Zaevin dhe Filipçen

Ndërsa i gjithë rajoni po vaksinohet, vetëm në Maqedoni pushteti gënjen me…