Ish-kancelarja Angela Merkel (CDU) ka hedhur poshtë kritikat e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky për politikën e saj ndaj Rusisë. Në të njëjtën kohë, ajo akuzoi Rusinë për “mizori” në luftën e Ukrainës në një deklaratë të botuar të hënën, shkruan Blick.ch.

Në një fjalim video të dielën, Zelensky ftoi ish-kancelaren dhe ish-presidentin e Francës Nicolas Sarkozy të udhëtonte në qytetin e Bucha, i cili ishte prekur nga mizoritë e supozuara ruse: “Unë ftoj zonjën Merkel dhe zotin Sarkozy të vizitojnë Buchan dhe të shohin se çfarë politike është për të cilën çoi në lëshime ndaj Rusisë”.

Merkel nuk iu referua shprehimisht kësaj kërkese në deklaratën e saj; por ajo theksoi mbështetjen e saj për përpjekjet për t’i dhënë fund luftës.

Zëdhënësja e saj tha: “Në funksion të mizorive që po bëhen të dukshme në Bucha dhe vende të tjera në Ukrainë, të gjitha përpjekjet e qeverisë federale dhe komunitetit ndërkombëtar për të qëndruar pranë Ukrainës dhe për t’i dhënë fund barbarizmit dhe luftës nga Rusia kundër Ukraina po plotësohet plotësisht Mbështetje për ish-kancelarin»

Mbrohet vendimi për anëtarësimin në NATO

Në deklaratën me shkrim, Merkel mbrojti vendimin e saj në vitin 2008 për të refuzuar dëshirën e Ukrainës për t’u anëtarësuar në NATO. “Ish-Kancelarja Federale a. D. Angela Merkel i qëndron vendimeve të saj në lidhje me samitin e NATO-s të vitit 2008 në Bukuresht”, tha një zëdhënëse.

Selenski kishte bërë më parë akuza serioze në këtë pikë: Në vitin 2008, shtetet e NATO-s kishin refuzuar pranimin e Ukrainës në aleancën ushtarake për shkak të “frikës absurde të disa politikanëve” ndaj Rusisë, tha ai në një video-fjalim të dielën. Për shkak të kësaj “llogaritje të gabuar”, sipas tij, Ukraina ka përjetuar një revolucion, tetë vjet luftë në Donbass në Ukrainën lindore dhe tani “lufta më e keqe në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore”. (AFP)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Rasti “Tortura” kthehet nga fillimi, njëri nga pjesëtarët e jurisë jep dorëheqje

Rastin “Tortura” që ka të bëjë me arrestimin e Lube Boshkoski në…

Grushta në Klinikën e Tetovës – Sulmohet fizikisht drejtori ekonomik, Artan Etemi i Lëvizjes Besa

Para pak çastesh në Spitalin Klinik të Tetovës ka ndodhur një incident…

Fryn erë konflikti; çfarë kërkon vërtet Putini nga Biden!

Shenjat janë të qarta: samiti i Gjenevës mes Joe Biden e Vladimir…

“Titaniku” trazon BDI-në e Çairit, dyshime për “komplot” kundër Izet Mexhitit?!

Skandal i madh u zbulua kësaj jave nga rrjeti investigativ IRL në…

​Krerët e institucioneve: Sakrifica e Jasharajve ka vënë themelet e shtetësisë të Kosovës

Kuvendi i Kosovës ka mbajtur sot seancë solemne me rastin e 24…