Ish-kancelarja Angela Merkel u dekorua me çmimin më të lartë të mundshëm të Gjermanisë të hënën në shenjë mirënjohjeje për 16 vitet e saj gati rekorde në krye të vendit.

Presidenti Frank-Walter Steinmeier i dha Kryqin e Madh të Urdhrit të Meritës për arritje të veçanta për kancelaren me katër mandate, që u bë vetëm ish-udhëheqësja e tretë që e arriti atë nivel. Dy të tjerët ishin Konrad Adenauer, udhëheqësi i parë i Gjermanisë Perëndimore, dhe Helmut Kohl, i cili udhëhoqi Gjermaninë drejt ribashkimit, shkruan Washingtonpost.

Merkel, 68 vjeç, ishte gruaja e parë që drejtoi Gjermaninë dhe kancelarja e parë që u rrit pas Perdes së Hekurt në Gjermaninë Lindore komuniste.

Merkel dha dorëheqjen në dhjetor 2021 me një rekord të vlerësuar të udhëheqjes së ekonomisë më të madhe të Evropës përmes një sërë krizash, duke përfshirë krizën financiare globale, krizën e borxhit të eurozonës dhe pandeminë COVID-19. Ajo nuk kërkoi një mandat të pestë dhe i dha fund mandatit të saj si liderja e dytë më e gjatë në Gjermaninë e pas Luftës së Dytë Botërore, 10 ditë më pak se rekordi i dikurshëm i Kohl.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Ushtarët izraelitë: Sistemi antiraketor na sëmuri me kancer!

Një grup ushtarësh izraelitë pretendojnë se sistemi i mbrojtjes anti-raketë, Iron Dome…

Zjarrfikësit e Shkupit kanë ndërhyrë në 8 raste gjatë ndërrimit të viteve

Njësiti Territorial i Brigadës së Zjarrfikësve të Qytetit të Shkupit gjatë mbrëmjes…

Gjorçev: Maqedonia paguan çmimin më të lartë të energjisë elektrike në Evropë

OBRM-PDUKM sot organizoi protestë të re kundër rritjes së çmimit të energjisë…

Kurti fton në takime tre liderët e partive opozitare gjatë javës së ardhshme

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, sot u ka dërguar ftesë për takime…

Miratohen pjesërisht mocionet, Prokuroria e Speciales urdhërohet të përmirësojë aktakuzën ndaj ish-krerëve të UÇK-së

Gjykatësi i procesit të rastit të ish-krerëve të UÇK-së në Speciale, Nicolas…