Kancelarja gjermane Angela Merkel refuzoi të mërkurën në samitin e Sllovenisë të vendoste një datë për anëtarësimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian.

“Përgjigja ime është jo. Nuk e mbështes propozimin pasi nuk i shërben kauzës. Mali i Zi ka hapur shumë kapituj dhe mund të bëhet shumë shpejt anëtar, ndaj unë nuk do t’i them Malit të Zi se data jote është gjithashtu 2030-a. Nuk besoj në vendosjen e datave, por besoj në mbajtjen e premtimeve. Sapo kushtet të jenë plotësuar, anëtarësimi do të ndodhë. Deri tani, asnjë vend nuk i përmbush kushtet e anëtarësimit”, tha Merkel.

Ndërkohë, presidenti francez Emmanuel Macron tha në të njëjtin event se Ballkani është në rrugën e integrimit në BE dhe vendeve të rajonit duhet t’u tregohet që janë pjesë e Evropës, që meritojnë investime, ekonomi dhe një anëtarësim eventual.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…