Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka përkujtuar të gjithë ushtarët e NATO-s dhe KFOR-it që dhanë kontribut për Paravësinë e Kosovës, në 22 vjetorin e çlirimit të vendit.

“Më 12 qershor ne festojmë paqen, çlirimin dhe lirinë tonë, por përherë do t’i përkujtojmë edhe ushtarët e rënë të NATO-s dhe KFOR-it të cilët më 12 qershor, iu bashkuan ndërhyrjes nga ajri kundër regjimit kriminal të Millosheviqit për ta ndaluar gjenocidin mbi popullin shqiptar” është shprehur Mehaj.

Ai së bashku me Presidentën e Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, Kryetarin e Kuvendit , Glauk Konjufca, Kryeministrin, Albin Kurti, komandantin e FSK-së, gjenerallejtënant, Rrahman Rama dhe zëvendës komandantin e KFOR-it, Günter Schöpf, vendosën kurora lulesh te Pllaka Përkujtimore në nderim të ushtarëve të rënë të NATO-s.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…