Ministria e Punëve të Jashtme polake të marten ka thënë se qeveria ishte e gatshme të zhvendoste të gjithë avionët luftarakë MiG-29 në bazën e Forcave Ajrore të ShBA-së Ramstein në Rheinland-Pfalz menjëherë dhe pa pagesë dhe t’i vënë makineritë në dispozicion të Shteteve të Bashkuara. Në të njëjtën kohë, Shteteve të Bashkuara po kërkohet t’i sigurojnë vendit avionë të përdorur me aftësinë e duhur operacionale.

Departamenti i Mbrojtjes i ShBA-së e ka përshkruar propozimin e Polonisë për dorëzimin e avionëve luftarakë MiG-29 në Ukrainë me një ndalesë të ndërmjetme në një bazë në Gjermani si “të paqëndrueshëm”. Propozimi përfshin “sfida të vështira logjistike” dhe ka “shqetësime serioze” në lidhje me dimensionin gjeopolitik, tha zëdhënësi i Pentagonit John Kirby.

Një transferim i drejtpërdrejtë i makinerive ushtarake në Ukrainë me sa duket nuk është planifikuar nga ShBA-ja, shkruan tagesschau.de.

Një skenar i mundshëm, sipas këtij mediumi, është që avionët mund të ri lyhen në Ramstein dhe të fluturojnë në një vend jo anëtar të NATO-s ose jo anëtar të BE-së. Pilotët ukrainas mund të fluturonin në Ukrainë prej andej.

Asnjë vend nuk u emërua publikisht si vend transit, por Kosova konsiderohet si një nga opsionet e mundshme.
Nëse përdorimi i MiG-29 nga Ukraina mund të iniciojë një kthesë ushtarake është e diskutueshme, pasi numri i tyre është i menaxhueshëm dhe makinat janë teknikisht më të sofistikuara.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Ukraina akuzon Rusinë për rrëmbimin e kryebashkiakut të Melitopolit

Ministria e Jashtme e Ukrainës ka akuzuar ushtarët rusë për rrëmbimin e…

Aksidenti i katërfishtë në Vllae, MPB me detaje

Më datë 26.12.2021 në ora 20.55 në SPB Shkup është denoncuar se…

Flet mjeku kujdestar që pranoi viktimat në spital: I plagosuri i solli vetë dy personat pa shenja jete

Për vrasjen e dyfishtë në qytetin e Pejës ka folur edhe mjeku…

BESA: Prokuroria të mos bie pre e presioneve politike

“Pas më shumë se një muaj presion publik për zbardhjen e skandalit…

Plagosje me armë zjarri në Haraçinë

Një person ka mbetur i plagosur në Haraçinë të Shkupit. Informatat e…