Qytetarët po votojnë sot për zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare.

Lidhur me këtë rast kanë raportuar edhe shumë prej mediumeve ndërkombëtare, përfshirë Reuters, AP, France24, EuroNews dhe Al Jazeera.

Në këto zgjedhje të parakohshme në garën zgjedhore marrin pjesë 21 parti politike, 2 koalicione dhe 5 iniciativa qytetare.

Agjencia e lajmeve Reuters, i referohet zgjedhjeve parlamentare në vend me titull, “Kosova voton në zgjedhjet që mund të komplikojnë dialogun me Serbinë”.

“Brezi i ri përballet me ‘gardianin e vjetër’ në zgjedhjet e Kosovës”, është Al Jazeera ajo që ‘pagëzoi’ artikullin me këtë titull duke iu referuar zgjedhjeve në Kosovë.

Agjencia e lajmeve “Associated Press” , gjithashtu raportoi për sa i përket zgjedhjeve parlamentare në Kosovë me titull, “Kosova voton për parlament të ri mes pandemisë”.

Në zgjedhjet e 14 shkurtit të drejtë vote kanë 1,794,862 qytetarë, ndërsa numri i Qendrave të Votimit në të gjithë Kosovën është 888, me gjithsej 2 mijë e 382 vendvotime.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…