Yaroslav Trofimov, korrespondent i gazetës amerikane “The Wall Street Journal” ka shpërndarë një informacion zyrtar të Oryx, organizatë që regjistron shkatërrimin e pajisjeve ushtarake në Ukrainë.

Oryx njofton se ushtria ruse tani ka konfirmuar edhe vizualisht se ka humbur të paktën 300 tanke që kur filloi agresionin në Ukrainë, një muaj më parë.

Siç vë në dukje Trofimov, ky është i gjithë rezervuari i ushtrisë franceze dhe gjysma e stokut të ushtrisë britanike.

“Për ta vënë në perspektivë, Rusia konfirmoi vizualisht se brenda një muaji ka humbur në Ukrainë tanke sa ka në tërësi ushtria franceze dhe gjysma e stokut të ushtrisë britanike”, shkruan gazetari.

Ndryshe, Rusia gjatë javës së kaluar ka zbardhur informacione mbi humbjet e saj ushtarake në Ukrainë – vetëm për herë të dytë që nga fillimi i agresionit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Rama takohet sot në Bruksel me Sekretarin amerikan të Shtetit

Kryeministri Edi Rama do të takohet sot në Bruksel me Sekretarin amerikan…

Kievi: 20 600 trupa ruse të vrarë që nga fillimi i luftës

“Forcat ukrainase kanë shkatërruar 167 avionë rusë, 147 helikopterë, 155 mjete ajrore…

Zbulohet arsyeja terrorit në Teksas, terroristi kishte lënë shënime në rast se do vritej

Vetëm 19 minuta para se ta fillonte sulmin në qytetin El Paso,…

OSBE bën thirrje për lirimin e menjëhershëm të katër zyrtarëve të saj të arrestuar në Ukrainën lindore

Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) ka bërë thirrje për…

Shahbaz Sharif zgjidhet kryeministri i ri i Pakistanit

Deputetët e Parlamentit të Pakistanit, kanë zgjedhur sot Shahbaz Sharif për kryeministër…