Presidenti slloven Borut Pahor, të cilit i skadon mandati i dytë sivjet në krye të këtij shteti, raportohet se është i interesuar për pozitën e emisarit të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak në të ardhmen.

Kështu shkruan gazeta “Delo” e Lubjanës.

I pyetur nga një gazetë kryesore sllovene nëse spekulimet ishin të vërteta se Pahor ishte i interesuar për pozicionin aktual të politikanit sllovak Miroslav Lajçak, zyra e Pahor tha në një deklaratë se Pahor “nuk po mendonte” për këtë çështje për momentin.

Më tej thuhet se pas skadimit të mandatit aktual në fund të këtij viti, Pahor synon të shfrytëzojë privilegjet nga ligji për ish-presidentët, të cilat i lejojnë të shfrytëzojë përfitimet për një vit.

Në fund të vitit, mandati i dytë presidencial i Pahorit përfundon, pas së cilës ai nuk mund të kandidojë më për këtë pozitë.

“Çështja se çfarë do të bëjë presidenti Pahor më vonë nuk po trajtohet tani, sepse do të ketë kohë të mjaftueshme për të më vonë, dhe ai tani është plotësisht i përkushtuar në detyrat e tij, të cilat do t’i kryejë deri më 22 dhjetor të këtij viti”, thanë bashkëpunëtorët e Pahorit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Arrestohet tetovari, i dënuar me burg prej 6.5 vjet!

Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se policët e Sektorit të…

Polonia dhe vendet Baltike aktivizojnë Nenin 4: Çfarë do të thotë

Vendet anëtare të NATO-s, Polonia, Estonia, Letonia dhe Lituania kanë aktivizuar Nenin…

Kurti takohet me Abazoviç: Folëm për integrimin në BE dhe luftën ndaj korrupsionit

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, është takuar me zëvendëskryeministrin e Malit të…

Finlanda dhe Suedia mund të aplikojnë për t’u anëtarësuar në NATO këtë verë – pavarësisht kërcënimeve të Putinit

Suedia dhe Finlanda pritet të aplikojnë për t’u bashkuar me NATO-n këtë…

Lufta ndaj pandemisë Covid-19, mbi 2.54 miliardë vaksina janë administruar në mbarë botën

Mbi 2.54 miliardë doza të vaksinave kundër COVID-19 janë administruar deri tani…