Kriza afatgjatë në relacionet Kosovë-Serbi, madje edhe incidentet e sigurisë dhe konflikti midis Wagner-it dhe udhëheqjes ruse kanë nxitur “rrëfimet” për ardhjen e mundshme të atyre mercenarëve në Serbi për shkak të situatës në Kosovë.

Kështu shkruan mediumi nga Bosnja dhe Hercegovina, Klix.ba, i cili kujton se në fillim të vitit, Politico shkruante për ardhjen e mundshme të ushtarëve të Wagnerit në Serbi, përcjell Telegrafi.

Po sipas Klix.ba, informacioni i publikuar nga Politico është rezultat i një hetimi nga zyrtarë amerikanë dhe zyrtarë të inteligjencës, të cilët kaluan muaj të tërë duke mbledhur informacione rreth operacioneve të Wagner jashtë Rusisë.

Siç thuhet më tej, motivi i ardhjes së hershme të mercenarëve të Wagner në Serbi ishte ndalimi i ndikimit antirus në Serbi.

Por tani, siç supozohet më tej, ata mund të jenë edhe në rolin e sigurisë në “betejën” ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Gjithashtu, thuhet në mënyrë aktive se themeluesi dhe udhëheqësi i atij grupi mercenar tani mund të zgjerojë listën e vendeve për të rekrutuar ushtarë në Wagner, pas rebelimit të dështuar dhe rënies së pashmangshme të popullaritetit në Rusi.

Dhe nëse Serbia do të pranonte mercenarët e Wagner dhe do të fillonte të flirtonte ushtarakisht me atë formacion paraushtarak në kontekstin e Kosovës, kjo pashmangshmërisht mund të shkaktonte një krizë rajonale, paralajmëron mediumi në fjalë.

Sipas informacioneve të mëparshme të Politica, Wagner i ka pozicionuar njerëzit e tij në Serbi qysh në dhjetor të vitit të kaluar dhe përkeqësimi i situatës së sigurisë në Kosovë përkon me ardhjen dhe rrëfimet për ardhjen e re të familjes Wagner në Serbi. /Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Koreja e Veriut teston dronin bërthamor nënujor

Droni përshkoi një distancë të simuluar prej 1.000 kilometrash në modele eliptike…

Rasti Shala, Mbrojtja thotë se shumë persona ngurruan të flasin

Mbrojtja e Pjetër Shalës ka deklaruar se derisa kanë mbledhur provat në…

Media ndërkombëtare: Serbia po përdor mercenarët rusë për të nxitur konfliktin në Kosovë

Situata në veri të Kosovës ka marrë vëmendjen e mediave ndërkombëtare. Në…

Maqedoni e Veriut: 24 të vdekur dhe 323 raste të reja me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë së Maqedonisë së Veriut ka njoftuar se gjatë 24…

Përkeqësohen parashikimet për ekonominë e Maqedonisë

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, tha se shtetin e tij…