Me urdhër të Gjykatës Speciale, është arrestuar ish-luftëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Dritan Goxhaj.

Goxhaj është arrestuar në Tiranë dhe ndodhet në ambientet e Drejtorisë së policisë.

Specialja ka thënë se arrestimi ka ndodhur në lidhje me veprat kundër administrimit të drejtësisë që përfshijnë frikësimin dhe pengimin e personave zyrtarë në kryerjen e detyrave zyrtare.

“Më 31 korrik 2023, autoritetet shqiptare arrestuan Dritan Goxhaj në Tiranë. DhSK kërkoi bashkëpunimin dhe ndihmën e autoriteteve shqiptare për arrestimin e z. Goxhaj dhe dorëzimin e tij në KSK, në bazë të një urdhër-arresti të lëshuar nga një gjyqtar i DhSK-së në lidhje me veprat kundër administrimit të drejtësisë që përfshijnë frikësimin dhe pengimin e personave zyrtarë në kryerjen e detyrave zyrtare.  Goxhaj do të mbahet në Shqipëri, në pritje të një vendimi nga autoritetet shqiptare për transferimin e Goxhaj në ambientet e paraburgimit të DhSK në Hagë”, ka thënë Anglea Griep, shefe për Informim dhe Komunikim me Publikun në Dhomat e Specializuara të Kosovës.

Ai është djali i ish-zv.shefi i Shtabit të UÇK dhe kolonelit të njohur nga Shqipëria, Dilaver Goxhaj.

Kolonel Goxhaj iu bashkua vullnetarisht luftës në Kosovë, ku si një ushtarak me eksperiencë ndihmoi në Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës.

Gjatë luftës së Kosovës, edhe i biri Dritan Goxhaj iu bashkua UÇK-së si oficer i Ushtrisë Shqiptare në shkollën e aviacionit dhe ka pasur autorizimin e Shtabit të Përgjithshëm që të mbante kontakte me komandën e forcave amerikane në Shqipëri.

Ky është urdhër arresti i radhës nga Gjykata Speciale për ish-pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Më herët kjo gjykatë ka dërguar në pranga politikanë të lartë të Kosovës, mes tyre udhëheqësit e luftës, si Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi dhe Rexhep Selimi, të cilët vijojnë ende të jenë në qeli.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

NATO i zgjat mandatin Stoltenbergut

Shtetet anëtare të NATO-s i kanë zgjatur mandatin e sekretarit të përgjithshëm,…

Sllovakia mund t’i dërgojë aeroplanë të prodhimit sovjetik Ukrainës

Sllovakia do të konsiderojë dërgimin e aeroplanëve luftarakë MiG-29 të prodhimit sovjetik…

Liderja e opozitës bjelloruse shfaqet në Ukrainë

Një nga figurat më të rëndësishme të opozitës në Bjellurosi, Maria Kolesnikova, u…

Pse po krahasohet fitorja e Talibanëve në Kabul me rënien e Saigon?

Ndërsa SHBA vazhdon tërheqjen e saj nga kryeqyteti afgan, mediat sociale janë…

Detaje të reja për dy fëmijët në Shkup: Babai i ka mbyllur në veturë dhe ka shkuar në aheng

Mbrëmë, gjysmë ore pas mesnate në Bulevardin Video Smilevski – Bato në…