“KU MBETEN PREMTIMET, PËR HETIM NDËRKOMBËTAR ?” është titulli i një shkrimi të postuar nga faqja e rrjetit social facebook Zogjtë e Shqipës në të cilin thuhet:

Ditët po kalojnë,po bëhen muaj,vite që Pushteti në Maqedoninë e Veriut,deklaroi haptazi se do të ketë,
Hetim Ndërkombëtar për Grupin e Kumanovës,
të ciliët pa dëshmi dhe argumenteu u denuan me mbi:
7 shekuj e 46 vite burgë,në gjykaten e Shkupit ”Shkupi 1” !

Pushteti aktual sllavo-maqedon së bashku me BDI-në dhe PDSH-në,që janë në pushtet falë gjakut,trimëris dhe sakrificës të Dëshmorve dhe Herojëve të Kombit të ”Lagjës së Trimave” në Kumanovë,sakrificen e pjesëtarve të gjallë të Grupit të Kumanovës,nga ish Rexhimi VMRO-DPMNE-së & BDI-së !

Pushteti aktual duhet ta ket me dije,se ishte pikërisht gjaku i Dëshmorve dhe Herojëve të Kombit në ”Lagjën e Trimave” në Kumanovë,sakrifica e pjesëtarve të gjallë,të Grupit të Kumanovës,ata që dridhen e plasaritjen, themelet e një Rexhimi diktatorial i lidhur me Moskën,Athinen dhe Beogradin,për tu këthyer më vonë drejt Integrimeve Euro-Atlantike.

Mirpo një gjë duhet të jetë e qartë edhe për zyrtaret e pushtetit,se çka është mjaft është mjaft,duhet të realizojn premtimet e dhëna,për një hetim ndërkombëtar e transparent,jo të shkojn muaj dhe vite,vetëm me premtime të kota,është koha për veprime konkrete.

Lirimi i tyre,hapë një faqe të re të historisë,jo vetëm në Maqedoninë e Veriut por edhe në Rajon,prandaj duhet plotësuar kushtet për hetim real,të paanshëm dhe kredibil,sepse ka kohë që gjykatat dhe prokurorit e shtetit 
të Maqedonisë së Veriut,kur jan në pytje Shqipëtaret kan humbur kredibilitetin,paanshmërin dhe drejtësinë !

Nuk ka paqe dhe prespektivë,në shtetin e Maqedonisë së Veriut dhe Rajon,me të burgosur shqiptar,me denime kapitale të montuara në Lobin Shkup-Beograd-Athinë-Moskë,me aprovimin dhe heshtjen e partive shqiptare në pushtet,në Maqedoninë e Veriut dhe injorancen e Prishtinës
dhe Tiranes zyrtare !

Editorial i ”Zogjëve të Shqipes”

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Haradinaj: Kurti rrezikon marrëdhëniet me SHBA-në nëse s’e përgënjeshtron zëdhënësin e tij

Kryetari i partisë Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka reaguar…

Kovaçevski: Kërkohet një zgjidhje e shpejtë dhe cilësore me Bullgarinë fqinje për hapjen e negociatave të shumëpritura

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, pas vizitës së parë të…

Ukraina thotë se ka vrarë rreth 800 ushtarë rusë

Sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës, që nga fillimi i pushtimit, trupat…

Nënshkruhet marrëveshja me MCC-në që i sjell Kosovës 202 milionë dollarë

Në një ceremoni të organizuar nëambientet e Kongresin amerikan, ku morën pjesë…

Zjarri kaplon shtëpinë në Tetovë, humb jetën një e moshuar

Në orët e hershme të mëngjesit një shtëpi në fshatin Zhillcë të…