Forcat e Armatosura të Ukrainës, kanë arritur të rrëzojnë edhe një aeroplan tjetër të ushtrisë ruse në qytetin Bakhmut në rajonin e Donetskut.

Bëhet fjalë për modelin Su-35S që godit nga raketat e sistemit të avancuar raketor NASAMS, nga e cila nuk arriti që të shpëtojë piloti.

Në videon amatore shihet aeroplani rus i përfshirë nga zjarri, dhe duke rënë pingul me shpejtësi të madhe, duke mos i dhënë fare mundësi pilotit që të katapultohet.

Me marrjen e sistemit të avancuar raketor NASAMS të mbrojtjes kundërajrore, ukrainasit do ta kenë më të lehtë rrëzimin e aeroplanëve, dronë dhe raketave ruse.

Kujtojmë që ukrainasit që nga fillimi i kundërofensivës i kanë shkaktuar humbje të mëdha forcave pushtuese, si një njerëz ashtu dhe në makineri luftarake.

Kjo e detyroi presidentin rus Vladimir Putin që të kërkoj nga Irani dërgimin e dronëve kamikazë, me të cilët po gjuan rrjetin energjetike të Ukrainës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Gjermania propozon shtyrjen e tubimeve të mëdha

Ministri i Shëndetësisë Jens Spahn u ka propozuar sot organizatorëve të ngjarjeve…

134 raste të reja me Covid-19, shërohen 34 pacientë

Ministria e Shëndetësisë informon se nga 1173 testime të realizuara gjatë 24…

OSBE thotë se Republika Serbe rrezikon paqen e stabilitetin në Bosnjë dhe rajon

Kryetarja e OSBE-së, ministrja e Jashtme suedeze Ann Linde dhe sekretarja e…

Haxhiu: S’heqim dorë nga Vettingu, këtë muaj procedojmë ndryshimet në pakon ligjore të KPK-së

Ministria e Drejtësisë këtë muaj do të procedojë drejt Kuvendit të Kosovës…

Qeveria e Kosovës merr vendim të ri për strehimin e afganëve

Është miratuar nga Qeveria e Kosovës vendimi për ofrimin e mbrojtjes së…