Po mbushen 24 vjet, nga dita e Mobilizimit të dhunshëm në Tërnoc, kur gjatë 23 e 24 prillit të vitit 1999), Ushtria ish jugosllave beri dëbimin e tërnocasve nga shtëpitë e tyre me dhunë, duke i dërguar te vendi i quajtur “Zidi” mbi Tërnoc, pa dallim moshe e gjinie: fëmijë, pleq, gra e burra, të sëmurë e të paralizuar, si dhe shpërndarjen e ftesave për mobilizimi të dhunshëm gjatë fushatës ajrore të NATO-s.
Ftesa për mobilizim erdhi pikërisht pasi Ushtria Jugosllave u vërtetua se Tërnoci ishte i palëkundur në rrugën e qëndresës për t’i mos i braktisur vatrat stërgjyshore. Këtë stoicizëm qytetarët tërnocas e treguan edhe pas një varg provokimesh nga radhët e pushtetit ushtarak qoftë përmes kërcënimeve, bastisjeve, qoftë përmes nxjerrjes me dhunë nga shtëpitë dhe dërgimi mbi fshat te vendi i quajtur “te Muri”.

Bujanoci dhe Presheva, ishin kthyer me sy e veshë nga Tërnoci. Pritnin kolonat e të zhvendosurve, për të ikur në Maqedoni dhe më larg, por ja që ndodhi Mobilizimi dhe të mobilizuarit i dhanë fund eksodit të tmerrshëm.
Lidhur me këto ngjarje sa trishtuese po aq edhe krenare jo vetëm për tërnocasit, që u bënë ballë këtyre sfidave, morëm një prononcim nga personazhi i gjallë i atyre ndodhive të cilat nuk harrohen kollaj, e ai është prijësi i të mobilizuarve Myftiun Nexhmedin Saqipi, tani Reis-I- Ulema të Bashkësisë Islame në Serbi, i cili asokohe vullnetarisht u vu në ballë të kolonës me tërnocasit e mobilizuarve.
“23 e 24 prilli i vitit 1999, nuk mund të harrohet lehtë nga ata që e përjetuar tmerrin e një mobilizimi të dhunshëm, i cili për banorët e Tërnocit me rrethinë ishte një sinonim i frikës, tmerrit dhe dhunës së paparë. Me qindra e mijëra tërnocas jashtë dëshirës së tyre i braktisën shtëpitë për t’u vendosur të vendi i quajtur “Zidi”, mbi Tërnoc, të cilët nuk e dinën se çka mund t’i priste. Të mobilizuarit e dhunshëm ishin ata që i thanë “Stop!” shpërnguljes së popullatës për Maqedoni siç ndodhi me preshvarët dhe të tjerët”, u shpreh Myftiu Saqipi.
Në vazhdim, ai, nuk la përmendur edhe nevojën e shënimit të përvjetorit të mobilizimit të dhunshëm në mënyrë institucionale, ngase ngjarjet e prillit të atij viti, kanë lënë gjurmë të pashlyeshme në kujtesën e qytetarëve. Pa e përkujtuar të kaluarën, nuk mundemi me e ndërtuar të ardhmen”, tha mes tjerash Reis-I- Ulema i Bashkësisë Islame në Serbi. Myftiu Nexhmedin ef. Saqipi, për Jetapress.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Erdogan premton ndërtimin e 488,000 shtëpive për të prekurit nga tërmeti

Presidenti i Turqisë është zotuar të rindërtojë rajonin jugor të vendit, të…

Specialja pritet të vendos për vazhdimin apo jo të paraburgimit për Salih Mustafën

Gjykata Speciale ka kërkuar dorëzimin e parashtresave lidhur me rishikimin e masës…

Të shtënat në Uvalde, kryebashkiaku thotë se do të prishet shkolla fillore “Robb”

Shkolla fillore Robb në Uvalde të Teksasit, ku ka ndodhur sulmi me…

Ky është biznesmeni nga Struga që është zhvatur 260 mijë euro nga ‘grupi’ i Boki 13

VMRO-DPMNE ka publikuar të dhëna që hedhin dyshime se Bojan 13, Prokurorja…

Paralajmërimi i Bidenit: Putini është mbështetur për muri, mund të përdorë armët kimike dhe biologjike në Ukrainë

Vladimir Putin është mbështetur për muri dhe sipas Joe Bidenit, Rusia nuk…