Ish-Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka njoftuar se ka paditur gjigandët teknologjikë të Google, Twitter dhe Facebook. Trump pretendon se ai është viktimë e censurimit.

Padia e tij shënjestron edhe drejtuesit ekzekutivë të kompanive. Trump është pezulluar nga llogaritë e rrjeteve sociale në Janar mbi shqetësimet për sigurinë publike pas përleshjeve në Capitol.

Të mërkurën, Trump e quajti padinë një zhvillim të bukur të lirisë së fjalës. Në një konferencë për mediat nga resorti i tij i golfit, Trump tha se kompanitë e rrjeteve sociale dhe demokratët po mbrojnë keqinformimin.

Në padi, Trump kërkon me urdhër gjykate që t’i jepet fund censurimit ndaj tij. Trump shton ndër të tjera se “nëse pezullimi i bëhet një presidenti, atëherë mund t’i ndodhë kujtdo”. Në lidhje me padinë nuk ka reaguar asnjë prej kompanive.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…