Presidenti i Finlandës, Sauli Niinisto, njoftoi se do të shpallë vendimin e tij nëse vendi i tij do të anëtarësohet ose jo në NATO më 12 maj.

Niinisto njoftoi në një konferencë shtypi se do të shpallë vendimin në lidhje me aplikimin e Finlandës për anëtarësim në NATO më 12 maj.

Duke thënë se situata e sigurisë në rajon ka ndryshuar, Niinisto theksoi se vendimin e tij do ta marrë pas takimit me qeverinë, partitë politike dhe organizatat joqeveritare.

Niinisto deklaroi se përdorimi i ashpër i forcës ushtarake nga Rusia ka shkaktuar shqetësime.

Sipas gazetës suedeze Expressen, Suedia dhe Finlanda do të aplikojnë për anëtarësim në NATO në datat 17-21 maj.

Rusia ka paralajmëruar se nuk e do anëtarësimin e dy vendeve skandinave në NATO.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Sot 509 raste të reja me COVID-19 në RMV

Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë kryer…

Stoltenberg: Kurrë nuk është vonë që Rusia të ndalet së përgatituri për luftë në Ukrainë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se kurrë nuk…

Fotografi amerikan, Ron Haviv që dokumentoi krimet e Serbisë në Ballkan viziton Kosovën

Fotografi amerikan, Ron Haviv i cili ka dokumentuar krimet e Serbisë në…

Karaxhovski: Pas përfundimit të pandemisë do të hulumtojmë nëse virusi ka qenë prezent më herët

Epidemiologu nga Instituti i Shëndetit Publik, Zharko Karaxhovski gjatë konferencës së sotme…

26 raste të reja me Kovid-19, asnjë viktimë

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer…