Autoritetet e Belgjikës e kanë mbyllur një park kombëtar pranë kufirit me Holandën, derisa kërkimet për një ushtar të armatosur janë duke vazhduar.

Policia holandeze dhe ajo gjermane janë duke i mbështetur qindra oficerë dhe ushtarë të Belgjikës që janë të përfshirë në ndjekjen e të dyshuarit.

I dyshuari, një instruktor ushtarak i qitjes me emrin Jurgen Conings, u zhduk të hënën pasi mori armë nga një kazermë.

Thuhet se ai kishte bërë kërcënime në të kaluarën ndaj një virologu të lartë belg, shkruan BBC, transmeton Klan Kosova.
Marc Van Ranst, i cili drejtoi Shëndetin publik të Belgjikës ndaj koronavirusit, është dërguar në një vend të sigurt me familjen e tij.

Zyra e prokurorit publik federal belg ka thënë se beson se i dyshuari është ende gjallë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Bie fasada e Qeverisë, rrezikohet edhe e Prokurorisë! Qindra miliona euro u dhanë për “Shkupin 2014”

Përderisa ende ka objekte nga “Shkupi 2014” që nuk kanë përfunduar, disave…

Çështja e identitetit, Karakaçanov sfidon Gruevskin

Kreu i Lëvizjes Bullgare VMRO njëherë edhe ministri bullgar i Mbrojtjes, Krasimir…

Sekretari amerikan i Mbrojtjes: Ukraina mund ta fitojë luftën nëse i ka pajisjet e duhura

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin, gjatë vizitës së tij në Kiev…

Riker: Për hir të qytetarëve, partitë të jenë konstruktive

Ndihmës sekretari amerikan i shtetit për Evropë dhe Azi, Filip Riker porositi…

Një viktimë dhe 14 raste të reja me Covid-19, shërohen 20 pacientë

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë realizuar…