Të premten vaksinimet në Turqi kaluan 40 miliona veta dhe 40 përqind e të rriturve kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës kundër koronavirusit.

Ministri i Shëndetësisë, Fahrettin Koca, bëri të ditur se 1.5 milion njerëz u vaksinuan të enjten, 12 herë më shumë se mesatarja deri në fillim të qershorit, që ishte 120 mijë në ditë.

Kurse që nga e hëna më shumë se gjashtë milionë njerëz janë vaksinuar, sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë – pesë milionë prej tyre me dozën e parë.

Ritmi i shpejtuar ka ndihmuar në ngritjen e parashikimeve për rimëkëmbjen ekonomike të Turqisë pas një bllokimi të plotë në maj.

Sektori i turizmit në vend po përballet me një sezon të dytë vere të vështirë, për shkak të kufizimeve të udhëtimit ndërkombëtar, por mund të marrë një shtytje të vonë nëse ritmi i vaksinimit vazhdon dhe rastet e COVID-19  shënojnë rënie – që tani janë rreth shtatë mijë në ditë.

Turqia administron vaksinat Sinovac të Kinës, Pfizer dhe Biontech. Ministria turke e shëndetësisë kishte dhënë gjithashtu një autorizim përdorimi emergjent për Sputnik V. të Rusisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…