Qeveria ukrainase ka pretenduar se më shumë se 88 mijë ushtarë rusë janë vrarë në luftë deri më tani.

Nga qeveria poashtu thonë se deri më 29 nëntor, 88 mijë e 380 ushtarë rusë janë vrarë dhe 280 avionë dhe 261 helikopterë janë shkatërruar.

Të premten e kaluar, presidenti rus Vladimir Putin foli me një grup nënash të ushtarëve rusë që u dërguan për të luftuar në Ukrainë dhe u tha atyre se djemtë e tyre nuk kishin vdekur më kot.

Qindra mijëra rusë janë dërguar për të luftuar në Ukrainë, duke përfshirë disa nga më shumë se 300 mijë të thirrur si pjesë e një mobilizimi të shpallur në shtator.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Donald Trump paditet për emërtimin e COVID-19 si “virus i Kinës”

Ish-presidenti Donald Trump është paditur nga një grup i të drejtave civile…

Shpërthim i fuqishme në Beograd, ka të lënduar

Pesë persona janë lënduar nga një shpërthim i një bombole gazi në…

Oficeri i ushtrisë ruse e pranon: Trupat tona torturuan tmerrësisht ukrainasit, i kërcënuan me përdhunim

Një ish-oficer i ushtrisë ruse ka bërë akuza për marrjen brutale në…

KMLDNJ reagon për ftesat e dërguara nga Serbia ndaj shqiptarëve, për paraqitje nëpër gjykata të Serbisë

KMDLNJ, Qendra Rajonale në Mitrovicë, ka reaguar ashpër dhe njëkohësisht i ka…

Mbi 4,300 emigrantë të paligjshëm arrestohen gjatë 3 muajve në Poloni

Policia polake ka arrestuar mbi 4,300 emigrantë të paligjshëm në të gjithë…