Një zjarr shpërtheu dhe u përhap përmes “materialeve të murit të jashtëm” në një ndërtesë të lartë banimi në qytetin verilindor të Kinës, Dalian, në provincën Liaoning, të enjten, 27 gusht, duke shkaktuar një reagim të madh emergjent, thanë zyrtarët lokalë.

Departamenti i Shpëtimit të Zjarrit në Dalian tha se ishte alarmuar për flakët në Bllokun e ndërtesës Kaixuan International vetëm pas orës 4 pasdite, dhe kishte dërguar 366 zjarrfikës dhe 68 kamionë zjarrfikës në vendngjarje.

Dhe janë pamje të shumta të publikuara nga dëshmitarët ato që kanë treguar flakët që përfshinin pjesë të mëdha të ndërtesës.

Sipas mediave shtetërore kineze, nuk raportohet për viktima. Shanghai Daily raportoi se zjarri filloi në një apartament në katin e 19-të dhe se banori kishte alarmuar menaxherët e pronës.

Ekipet e zjarrfikësve vendosën një platformë të ngritur 101 metra për të shuar flakët në nivele më të larta të ndërtesës, tregoi video nga departamenti i zjarrfikësve, ndërsa një dron i montuar në kamera u ngrit për të vëzhguar përparimin.

Vetëm pas orës 21:30 sipas kohës lokale, departamenti i zjarrfikësve tha se “zjarri në katin e fundit” ishte nën kontroll.

Në orën 10 pasdite, ai tha se “nuk kishte zjarr të dukshëm në murin e jashtëm në anën verilindore të Bllokut B.”

Dhe vetëm në orën 11 të mbrëmjes, zjarrfikësit thanë se zjarri ishte shuar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…