Mbi 2,26 miliardë doza të vaksinave kundër koronavirusit janë dhënë deri tani në të gjithë botën.

Kina kryeson numrin global me mbi 824,86 milionë vaksinime, e ndjekur nga SHBA me 304,75 milionë.

India ka administruar 236,86 milionë vaksina, Brazili 74,81 milionë, Mbretëria e Bashkuar 69,25 milionë, Gjermania 57,89 milionë, Franca 40,84 milionë, Italia 39,89 milionë, Meksika 35,17 milionë dhe Rusia 31,61 milionë.

Turqia renditet e 10-ta në listë me mbi 32,41 milionë doza të dhëna, e ndjekur nga Spanja, Indonezia dhe Kanada.

Shumica e vaksinave kundër COVID-19 administrohen në dy doza, kështu që numri i të vaksinave të dhëna nuk është i njëjtë me numrin e individëve të vaksinuar plotësisht.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…