Një numër i madh i qytetarëve, kanë reaguar pasi pas një kohe të gjatë që janë paraqitur për t’u vaksinuar, akoma nuk kanë marrë termin.

Nga Ministria e Shëndetësisë thonë se të gjithë ata që nuk kanë marrë termin, duke filluar nga e hëna, në afat prej 20 dtëve do të vaksinohen me atë vaksinë që është në dispozicion.

Sipas MSH-së, bëhet fjalë për rreth 180 mijë qytetarë, të cilët janë paraqitur në platformën online, por akoma nuk kanë marrë termin. Prej tyre, rreth 64 mijë qytetarë janë të moshës 40-59, ndërsa mbi 40 mijë janë të moshës mbi 60 deri 99 vjeç.

Nga MSH thonë se pritjet janë që pasi të përfundojë vaksinimi i këtyre qytetarëve në muajin e ardhshëm, vaksinimi do të bëhet pa termin, gjegjësisht çdo qytetarë do të mund të shkojë në pikën më të afërt për vaksinim dhe ta pranojë vaksinën që është në dispozicion.

Për momentin në RMV aplikohen vaksinat “Sinovak”, “Pfizer” dhe “AstraZeneca” (e cila aplikohet vetëm tek personat e moshës 60-69).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…