Më shumë se 100 mijë njerëz janë shtruar në spital me COVID-19 në SHBA. Kjo ishte hera e parë që ky nivel është arritur që nga janari, pasi punëtorët mjekësorë thonë se ata po luftojnë përsëri për të trajtuar valët e pacientëve.

Shifra e fundit, në mes të një rritje të rasteve të coronavirusit të nxitur nga varianti shumë i transmetueshëm Delta, është gjithashtu më shumë se dyfishi i asaj që ishte në të njëjtën ditë të vitit të kaluar, kur vaksinat nuk ishin në dispozicion siç janë tani.

Spitalet dhe studiuesit kanë thënë se shumica dërrmuese e pacientëve të shtruar të këtij viti janë të pavaksinuar, raporton cnn.

Shtrimet në spital dhe rastet e COVID-19 janë rritur që nga fundi i qershorit pasi varianti Delta fitoi dominim në SHBA.

Më shumë se 100,317 pacientë me virus ishin në spitalet amerikane të mërkurën, më shumë se gjashtë herë sesa shifra ishte afërsisht nëntë javë më parë, sipas Departamentit Amerikan të Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore.

Vendi ka mesatarisht më shumë se 152,400 raste të reja të COVID-19 në ditë gjatë javës së kaluar-më shumë se 13 herë sesa shifra ishte rreth nëntë javë më parë, sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…