Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka mbledhur Grupin Punues për Veting në takimin e parë njoftues.

“Në ambientet e Ministrisë së Drejtësisë, është mbajtur takimi i parë njoftues i grupit punues për hartimin dhe finalizimin e projektligjeve për realizimin e procesit të Vetingut në Sistemin e Drejtësisë si dhe ofrimin e mbështetjes për Komisionin Ad hoc të Kuvendit për Zhvillimin e Procesit të Vlerësimit Kalimtar”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Drejtësisë.”

“Ministrja Haxhiu e cila ishte pjesë e takimit, fillimisht falënderoi të pranishmit për kontributin e deritanishëm, duke vlerësuar edhe njëherë si të rëndësishëm zhvillimin këtij procesi reformues në drejtësi dhe përmbylljen e tij në përputhje me rekomandimet e Komisionit të Venecias dhe standardet tjera kushtetuese dhe ndërkombëtare”.

Haxhiu ka shprehur keqardhje për mungesën e akterëve të Sistemit të Drejtësisë në një takim të tillë.

“Mes tjerash, Ministrja Haxhiu edhe njëherë ritheksoi rëndësinë e bashkëpunimit dhe kontributit profesional të të gjithë akterëve në këtë proces, atyre vendor dhe ndërkombëtar dhe njëkohësisht shprehu keqardhjen për mungesën e akterëve të Sistemit të Drejtësisë në një takim kaq të rëndësishëm për vetë sistemin e Drejtësisë”.

“Përfaqësues të shoqërisë civile dhe partnerë ndërkombëtarë, ritheksuan rëndësinë e procesit, zhvillimit të tij në përputhje me rekomandimet e Komisionit të Venecias dhe gjithashtu ofruan mbështetjen e tyre në zhvillimin dhe përmbylljen e këtij procesi”.

“Të pranishëm në takim ishin gjithashtu përfaqësues institucionalë, përfaqësues të shoqërisë civile dhe partnerë zhvillimorë ndërkombëtar”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

38 raste të reja, shërohen 16 pacientë

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit, nga 560…

Prokuroria kërkon paraburgim për një person nga Haraçina, mbante granatë dore në shtëpi

Prokuroria e Shkupit kërkon paraburgim  për një banor të Haraçinës.  Më 18 tetor…

“Tornadoja” ka përmbysur një varkë në liqenin e Ohrit

Moti i keq që gjatë ditës së djeshme e kaploi gjithë rajonin,…

Erëra të forta në Prizren, shkaktohen dëme materiale

Mbrëmjen e së martës Prizrenin e kanë kapluar erëra të forta. Televizionet…

Karakaçanov: Identiteti maqedonas nuk ka ekzistuar para vitit 1944, këtë e di çdo njeri normal

Zv. kryeministri dhe ministri Bullgar i Mbrojtjes Krasimir Karakaçanov përsëri u shfaq…