Faqja e internetit e Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës (MASH) është hakuar që nga mbrëmë. Për momentin, faqja është plotësisht jashtë linje dhe nuk mund të kyqet në të. Në faqen e MASH-it shkruhet se është hakeruar nga ekipi grek i hakerëve “Netwatchers”.

“Ministria e Arsimit dhe Shkencës është në komunikim me Qendrën Kombëtare CIRT për incidentet kompjuterike pranë Agjencisë së Komunikimeve Elektronike, ku është raportuar rasti dhe nga ku presim, me mbështetjen e Ministrisë së Punëve të Brendshme, të ndërmerren veprime konkrete për të gjetur vendndodhjen dhe burimin e sulmeve.

Ndërkohë, shërbimi IT i Ministrisë së Arsimit dhe Kulturës me mbështetjen e bashkëpunëtorëve të jashtëm po ndërmerr veprime për forcimin e sigurisë së ueb faqes së internetit, pas së cilës ajo do të aktivizohet sërish”, njoftojnë nga Ministria e Arsimit dhe Kulturës.

Ministria e Arsimit dhe Shkencës thekson se nuk ka pse të shqetësohet për shkarkimin e supozuar të bazës së të dhënave të qytetarëve, sepse në uebfaqe nuk ka baza të tilla të dhënash dhe është informative.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Ziadin Sela, bashkë me një ekipin mjeksor të kryesuar nga Taravari në Durrës!

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela, Sekretari Gjeneral i ASH dhe…

Raportohet për luftime tjera të ashpra në Luhansk dhe Donetsk

Zyrtarët ukrainas dhe Ministria ruse e Mbrojtjes kanë raportuar një ditë tjetër…

Ushtarët izraelitë: Sistemi antiraketor na sëmuri me kancer!

Një grup ushtarësh izraelitë pretendojnë se sistemi i mbrojtjes anti-raketë, Iron Dome…

Abazoviq viziton Tuzin: Diskriminimi ndaj shqiptarëve ishte i qeverive te kaluara

Zëvendës Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazovic ka bërë vizitën e…

Von Cramon thotë se Macron bëri gabim të madh me Kurtin

Raportuesja për Kosovë në Parlamentin Evropian, kundërpërgjigjet direkt ndaj akuzave që vijnë…