Njeriu i akuzuar për kryerjen e masakrës së dyfishtë në xhamitë e Zelandës së Re në mars do të bëhet i dyshuari i parë që do të akuzohet me ligjet anti-terroriste të vendit të miratuara pas sulmeve të 11 shtatorit.

Tarrent, i lindur në Australi, të premten do të dal para gjykatës për herë të parë që nga prilli.

Por ai në gjykatë do të përfaqësohet nga avokatët e tij, ndërsa Tarrent do të shfaqet vetëm me video nga burgu.

Ky do të jetë krimi i parë që do të akuzohet me ligje të anti-terrorizmit në Zelandën e Re.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Liderët e G7 shpalosin planin anti-pandemi

Johnson: Të sigurohemi që shkatërrime të tilla të mos përseriten më Udhëheqësit…

Gjykata e Ukrainës urdhëron arrestimin e ish-presidentit Viktor Yanukovych, që akuzohet për tradhti dhe afërsinë me Putinin

Gjykata e Ukrainës ka urdhëruar arrestimin e ish-presidentit Viktor Yanukovych, i cili…

Blinken dënon sulmin e Rusisë pranë kufirit të Ukrainës me Poloninë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken dënoi sulmin e Rusisë pranë kufirit…

Koloneli i nëntë rus thuhet se është vrarë në Ukrainë

Koloneli i nëntë rus thuhet se është vrarë në Ukrainë. Sipas raportimeve…

Kjo është agjenda e sotme e samitit BE-Ballkani Perëndimor

Samiti BE-Ballkan Perëndimor do të bëjë bashkë udhëheqësit nga vendet anëtare të…