Kryeministri  i Kosovës, Albin Kurti, në 23 vjetorin e saj e ka përkujtuar masakrën e Poklekut të Vjetër dhe Çikatovës  së Vjetër së Drenasit.

Ai, me anë të një postimi në rrjetin social Facebook, ka thënë se akoma janë të njoma janë plagët nga gjenocidi i Serbisë.

“23 vjet më parë forcat policore, ushtarake e paraushtarake serbe, vranë dhe masakruan 77 shqiptarë civilë të paarmatosur. Midis tyre pesë foshnja, nga gjashtë muaj e deri në dy vjeç. Për shtetin serb që po zbatonte planin e gjenocidit ndaj shqiptarëve nuk kishte rëndësi mosha”.

“Pasi i vranë, trupat e viktimave të Masakrës së Poklekut i dogjën bashkë me shtëpitë. Disa i dogjën dy herë e disa i hodhën në puse. Ndërsa trupat e viktimave të Masakrës së Çikatovës i dërguan në varrezën masive në Rudnicë të Rashkës në Serbi. Ishin përpjekje të forcave të armatosura serbe për të zhdukur gjurmët e krimit të Serbisë në Kosovë”.

“Por këto krime nuk mund të zhduken. E as të harrohen. Mbeten dëshmi radhët e varreve dhe dhimbja në shpirtra. U prehshin në paqe dëshmorët dhe martirët e kombit!”,ka thënë Kurti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

“Certifikata e gjelbër” merr aprovimin përfundimtar

Nënshkruhet nga krerët e BE, në fuqi nga 1 Korriku Certifikata e…

Pentagoni pret 90 ditë krizë në SHBA dhe kaos politik në disa vende

Pentagoni është duke llogaritur disa muaj krizë për shkak të koronavirusit në…

Shtatë persona nga Kumanova dhe Likova pozitiv në koronavirus

Qendra për Shëndet Publik në Kumanovë ka regjistruar shtatë persona pozitiv në…

Çështja e Asociacionit u diskutua në takimin në Bruksel, Bislimi tregon si iu përgjigj palës serbe

Zëvendëskryeministri, Besnik Bislimi ka treguar se çfarë është diskutuar rreth Asociacionit të…

Bjellorusi – qindra persona i bashkohen protestave globale në shenjë solidariteti

Qindra njerëz në Poloni dhe Lituani u mblodhën për protesta të shtunën…