Në fillim të prillit, forcat ruse u tërhoqën nga Bucha dhe zbuluan një masakër të civilëve që kishte ndodhur nën pushtimin e tyre.

Sipas autoriteteve lokale, rreth 1,300 trupa janë nxjerrë nga qyteti dhe zonat përreth, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Dhe kriminologët tani kanë folur me transmetuesin e lajmeve Current Time TV për atë që panë në qytet, shkruan Sky News.

Njëri tha se kishte parë burra, gra dhe fëmijë në një varr masiv prej 117 vetash.

Trupat kishin “shenja të vdekjes së dhunshme”, citohet të ketë thënë ai.

Në një ndërtesë pesë-katëshe, ai tha se çdo apartament i ishte prishur dera dhe madje edhe “gjëra të vogla” ishin vjedhur.

Një tjetër përshkroi ndikimin e granatimeve me mortaja në Irpin aty pranë.

Ai tha se në një park të njohur është gjetur një kryq ku mbi të ishte shkruar “një familje”.

Në varr ishin trupat e një burri, gruaje, fëmije dhe një qeni të vogël.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Danimarka i jep fund shumicës së kufizimeve të vendosura për shkak të COVID-19, ndërsa fqinji i saj Suedia i zgjeron kufizimet

Qeveria e Danimarkës tha të mërkurën se do të heqë shumicën e…

Borell paralajmëron se takimi Kurti-Vuçiq mund të mbahet para verës

Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme i Bashkimit Evropian, Josep Borell,…

Vazhdon gjyqi i Floyd/ Eksperti pranon: Humbi jetën nga mungesa e oksigjenit

Mjeku që dëshmoi në gjyqin kundër policit Derek Shovin, në Mineapolis të…

Shkup, në mesin e personave të arrestuar për pasaportat e “narkobosëve” ka edhe shqiptarë

Në aksionin policor “Sozia” ka të arrestuar maqedonas, shqiptarë dhe boshnjakë, meshkuj…

Biden i përmbahet afatit deri më 31 gusht për evakuimet në Afganistan

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka thënë se Washingtoni me shpejtësinë e duhur…