14 nxënës dhe një mësues u qëlluan për vdekje të martën në një shkollë fillore në Uvalde, në jugperëndim të Teksasit.

Guvernatori i Teksasit, Greg Abbott tha se autor i ngjarjes së rëndë ishte Salvador Romas, një 18-vjeçar nga Uvalde. Sipas tij, ai “qëlloi dhe vrau pa mëshirë dhe në mënyrë të pakuptueshme 14 studentë dhe një mësues… 18-vjeçari mbeti po ashtu i vrarë. Ai besohet se u qëllua nga oficerët e policisë”.

Autori dyshohet se me vete kishte pistoletë dhe pushkë. 18-vjeçari po ashtu dyshohet se para se t’i drejtohej shkollës fillore qëlloi gjyshen e tij. Gjendja e gruas mbetet e paqartë. Arsyet e ngjarjes së rëndë për momentin janë të panjohura.

Të shtënat vijnë pak më shumë se një javë pasi 10 persona u vranë në një supermarket në Buffalo, Nju Jork, një sulm që ngjalli sërish debat se përse SHBA ka dështuar vazhdimisht në miratimin e reformës të kontrollit të armëve.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

25 raste të reja me Covid 19

Ministria e Shëndetësisë informon se në Institutin për Shëndet publik gjatë ditës…

Falja s’është e mjaftueshme për të mbijetuarit e sulmit me dron të SHBA-së në Kabul

Një ditë pasi ushtria e SHBA-së ka pranuar se një sulm me…

Në Çair numër më i madh i rasteve aktive, më së paku në Sopishte

Kryeqyteti edhe sot me numër më të madh tërasteve të reja me…