Në kuadër të masave që ka vendosur të marë qeveria e Maqedonisë kundër virusit Korona, është shkurtimi i orarit të punës nëpër restorante dhe kafiteri deri në ora 18 dhe punë me kapacitet të përgjysmuar të mundoësojnë një metër deri një metër e gjysmë distancë mes personave.

Ministri i shëndetësisë, Venko Filipçe tha se se asnjë nga 9 pacientët në Maqedoni që janë të infektuar me këtë virus, nuk është në rrezik jete, e as në aparate për frymëmarrje.

Ai tha se tek tre pacientë është vërejtur përkeqësim i lehtë i gjendjes shëndetësore, por nuk kanë nevojë për aparate për frymëmarrje. Këta tre pacientë janë mbi moshë 66 vjeçare.

Kryeministri Oliver Spasovski ka komunikuar me përfaqësuesit e bashkësive fetare dhe ato janë pajtuar të respektojnë rekomandimet e qeverisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…