Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme i Bashkimit Evropian, Josep Borrell tha sot se çdo përpjekje për ta vënë në dyshim marrëveshjen e Ohrit është e kotë.

Borrell në një deklaratë për media para fillimit të Samiti të liderëve të BE-së tha se palët kanë rënë dakord, marrëveshja duhet të zbatohet dhe nuk ka vend për të vënë në mëdyshje.

“Do të flas për takimin e Ohrit dhe marrëveshjen ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Dhe më lejoni të them se çdo përpjekje për të vënë në dyshim marrëveshjen është e kotë. Marrëveshja është rënë dakord, duhet të zbatohet dhe nuk ka vend për ta vënë në mëdyshje…”, tha Borrell para nisjes së Samitit të liderëve të BE-së.

Ai tha se marrëveshja është një tërësi dhe duhet të zbatohet nga të gjitha palët.

“Është një tërësi, duhet të zbatohet nga të gjitha palët, në mënyrë tërësore dhe ne do të ndjekim me vëmendje kush zbaton e kush jo.

Unë do t’i këshilloja që të mos targetojnë askënd, por të bëjnë punën e tyre”, tha shefi i Politikës së Jashtme të BE-së. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Vazhdohet paraburgimi për të dyshuarin “Boki 13”

I dyshuari i parë në rastin “Zhvatja”, Bojan Jovanovski i njohur me…

Ministri italian i Mbrojtjes paralajmëron Luftën e Tretë Botërore: Do fillojë nëse tanket ruse hyjnë në Kyiv

Ministri italian i Mbrojtjes, Guido Crosetto ka folur për situatën e luftës…

Shkarkohet Bashkim Hasani

Kuvendi me 62 vota “për” asnjë kundër dhe asnjë të përmbajtur shkarkoi…

Shtyhet për më 29 maj seanca gjyqësore për zjarrin në spitalin modular të Tetovës

Ka dështuar mbajtja e seancës gjyqësore për djegien e Spitalit modular në…

Japonia vendos më shumë sanksione ndaj Rusisë, duke përfshirë familjet e Putinit dhe Lavrovit

Japonia ka vendosur sanksione shtesë kundër Rusisë të martën, duke bllokuar asetet…