Kryetari i qytetit ukrainas Mariupol, Vadym Boichenko, ka dhënë një deklaratë prekëse pas lajmit për hapjen e korridoreve humanitare në qytetin e tij.

“Mariupoli nuk është rrugë e shtëpi. Atë e bëjnë banorët”, tha Boichenko, transmeton Telegrafi.

“Si pasojë e granatimeve të vazhdueshme nga okupatori, nuk ka zgjidhje tjetër vetëm se t’ju jepet mundësia banorëve të largohen në zona më të sigurta të Mariupolit”, shtoi kryetari i qytetit ukrainas.

Ndryshe sot në ora 9 është arritur marrëveshja për armëpushim të përkohshëm në dy qytetet ukrainase Mariupol dhe Volnovakha.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Ish ushtarët profesionist do të punësohen nëpër burgjet e vendit

Rregullohet statusi i ushtarëve profesionist që kanë kaluar të 45-tat. Sistemimi i…

26 raste të reja me Kovid-19, asnjë viktimë

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer…

Zjarr në fabrikën e kimikateve në Stamboll

Një shpërthim i shkaktuar nga një zjarr në një fabrikë kimikatesh në…

Celibashi: Në Shqipëri duhet kod i ri elektoral, jo arnim të vjetrit para zgjedhjeve

Kryetari i Komisionit Qendror Zgjedhjeve në Shqipëri, Ilirjan Celibashi, ka thënë se…

‘Deutsche Welle’ e Gjermanisë censuron raportimin kritik të Izraelit

Bordi editorial i DW-së në një udhëzues të ri raportimi dërguar stafit…