Mbi 40% e qytetarëve në Maqedoninë e Veriut kanë kredi, derisa 56,9% nuk kanë kredi dhe nuk i kanë borxhe bankave. 45,3% nga të anketuarit thonë se nuk mund të kalojnë muajin pa hyrë në borxhe, derisa 51.7% jetojnë pa borxhe. Këtë e tregon anketa më e re “Detektor”, e përgatitur nga Instituti për hulumtime politike në Shkup.

Sipas anketës, 56% e qytetarëve kanë kredi harxhuese, 25% për banesë, 9,1% për makinë dhe se 7% shfrytëzojnë këto bankat e reja që japin para në procedurë të shpejtuar. Anketa është realizuar në fund të muajit janar ku janë pyetur mbi një mijë qytetarë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Zaev: Nëse VMRO-ja heq dorë nga posti i nënkryetarit të Kuvendit, të njëjtën do ta bëjë edhe LSDM

Kreu i LSDM-së, Zoran Zaev para godinës së Kuvendit theksoi se Kuvendi…

I pasigurt ligji për PP-në para shpërbërjes së Parlamentit, LSDM e gatshme për biseda, VMRO analizon

Pas porosive të eurokomisarit Oliver Varhej se përbërja e tanishme parlamentare do…

OSBE/ODIHR e gatshme të vëzhgojë zgjedhjet eventuale

Misioni i OSBE/ODIHR në Shkup i është përgjigjur pozitivisht kërkesës së Ministrisë…

Janë gjetur 26 emigrantë në automjetin transportues “Daf” në rrugën Kumanovë-Kriva Pallankë

Në rrugën magjistrale Kumanovë-Kriva Pallankë mbrëmë rreth orës 21:00 në automjetin transportues…

LSDM: Më 12 prill qytetarët do porosisin-asnjëherë më regjim

Mickoski dhe VMRO-DPMNE-ja ofrojnë ripërtëritje të regjimit, krimit, izolimit, varfërisë dhe këtë…