Presidenti francez, Emmanuel Macron ka deklaruar se në një moment të caktuar, Ukraina do të duhet të negociojë me Rusinë për t’i dhënë fund luftës, sipas mediave të huaja.

“Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky dhe zyrtarët e tij do të duhet të negociojnë me Rusinë,” tha Macron.

Presidenti francez ka mbërritur dje në Rumani, ku ka vizituar trupat franceze dhe aleate në një bazë të NATO-s, ndërsa pritet të vizitojë edhe Moldavinë fqinje. Sipas burimeve të brendshme diplomatike, Macron mund të udhëtojë në Kiev ditën e neserme, i shoqëruar me kancelarin gjerman Olaf Solz dhe kryeministrin italian Mario Draghi.

Macron është kritikuar nga Ukraina dhe aleatët e Europës Lindore për atë që ata e perceptuan si mbështetjen e tij të paqartë për Ukrainën në luftën kundër Rusisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Arrestohet tetovari, i dënuar me burg prej 6.5 vjet!

Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se policët e Sektorit të…

Ndalohen dasmat në Tetovë, shkak rritja e virusit Covid 19

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipce, në koordinim këtë mëngjes me anëtarët e…

Kurti me Varhelyi: S’jemi as “afër” dhe as “fqinj” me BE-në, sepse jemi të rrethuar nga ajo

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, gjatë vizitës zyrtare në Bruksel është takuar…

Sot kthehen dhjetë viktimat e masakrës në Rezallë, të zhvarrosur nga Kizhevaku

Dhjetë viktimat e masakrës së Rezallës, trupat e të cilëve u gjendën…

Virusi i dytë mutant/ Godet më shumë të rinjtë dhe është më ngjitës?

Britania e Madhe thotë se ka pikasur dy raste të reja të…