Presidenti francez Emmanuel Macron i ka kërkuar homologut të tij kinez Xi Jinping që të përdorë ndikimin e tij për të ndihmuar në ndalimin e luftës së Rusisë në Ukrainë.

“Unë e di se mund të mbështetem tek ju për ta sjellë Rusinë në vete,” i tha ai Xi në fillim të bisedimeve në Pekin.

Xi tha se dyja vendet e tyre kishin “aftësinë dhe përgjegjësinë” për të mbrojtur paqen botërore, raporton BBC.

Udhëheqësi francez është në një vizitë shtetërore në Kinë, e cila ka refuzuar të dënojë pushtimin rus të Ukrainës.

I shoqëruar nga një delegacion i madh biznesi, Macron po kërkon gjithashtu të forcojë lidhjet tregtare. Atij i bashkohet edhe shefja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen, të cilën e ftoi të marrë pjesë në bisedimet me udhëheqjen kineze.

Vizita është duke u shqyrtuar shumë pas vitesh të përkeqësimit të marrëdhënieve midis Perëndimit dhe Kinës.

Të dy pritet të zhvillojnë një diskutim trepalësh me zvon der Leyen – e cila është në Pekin me ftesë të Macronit – më vonë në mbrëmje dhe të marrin pjesë në një darkë shtetërore.

Në takimet më herët të enjten me zyrtarë të tjerë të lartë kinezë, përfshirë kryeministrin numër dy të vendit Li Qiang, Macron dhe von der Leyen kishin bërë thirrje për rritjen e dialogut me Pekinin.

Menjëherë pasi ai zbarkoi në Pekin të mërkurën, Macron u tha gazetarëve se kishte shqetësime në rritje për “spiralën e pashmangshme të tensioneve në rritje” midis Perëndimit dhe Kinës të nxitur nga lufta.

Por “interesi i Kinës nuk është të ketë një luftë të qëndrueshme” dhe Pekini mund të luajë një “rol të madh” në përfundimin e saj, shtoi ai.

Kina ka publikuar një plan prej 12 pikash për paqen në Ukrainë, mes një shtytjeje të fundit për të luajtur një rol më të madh në diplomacinë ndërkombëtare.

Ndërsa vendet perëndimore kanë qenë përgjithësisht shpërfillës ndaj propozimeve, udhëheqësi ukrainas Volodymyr Zelensky ka bërë thirrje për bisedime të drejtpërdrejta me Xi – i cili ende nuk është përgjigjur publikisht.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Osmani reagon pas vendimit të Supremes: Më 14 shkurt, Albin Kurti do të jetë kryeministër

Bartësja e listës “Guxo” në Lëvizjen Vetëvendosje, Vjosa Osmani, ka reaguar pas…

Kush është Laris Gajser, gazetari që publikoi incizimet e Boki 13

Laris Gaiser, është gazetar në gazetën “La Verita”. Ai sot u paraqit…

Punonjësit e Postës së Maqedonisë në grevë, njëra prej arsyeve vonesa e pagave

Punëtorët e Postës së Maqedonisë sot kanë mbajtur grevë para kompanisë, ndërsa…

Danimarka i jep fund shumicës së kufizimeve të vendosura për shkak të COVID-19, ndërsa fqinji i saj Suedia i zgjeron kufizimet

Qeveria e Danimarkës tha të mërkurën se do të heqë shumicën e…

VIDEO / Momenti kur vdes Rrahman Morina

Rraman Morina ishte figura më kontraverse në fund të viteve të 80-ta…