Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky më herët pohoi se ka diskutuar me homologun e Francës, Emmanuel Macron rreth “terrorizmit bërthamor” të Rusisë.

Tani i pari i shtetit francez është shqetësuar me gjendjen rreth objekteve bërthamore të Ukrainës.

Ai shton se mbështeti një propozim të mbikëqyrësit të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) që hetuesit të dërgohen për të shqyrtuar situatën rreth termocentralit bërthamor Zaporizhzhia.

Ditët e fundit ka pasur shqetësime për granatimet pranë centralit bërthamor, i cili është më i madhi në Evropë, raporton bbc.

Rusia dhe Ukraina fajësojnë njëra-tjetrën për rreziqet ndaj objektit bërthamor.

Edhe pse kontrollohet nga forcat ushtarake të Rusisë, ai ende operohet nga teknikë ukrainas. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Osmani: T’u tregojmë brezave të ardhshëm për trimërinë e UÇK-së

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se dëshmorët kanë ndërtuar rrugën e…

Përplasje mes policisë dhe banorëve në Shipashnicë të Kamenicës lidhur me mbylljen e një shkolle, reagon Qëndron Kastrati

Në fshatin Shipashnice e Poshtme të komunës së Kamenicës, ka ndodhur një…

Temperatura të ulëta në disa pjesë të SHBA-ve: Seattle, Oregon e Portland shpallin gjendje të jashtëzakonshme

Temperaturat e ulëta kanë goditur veriperëndimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.…

Të shtëna me armë zjarri përpara selisë qendrore të PDK-së

Rreth orës 21:30 është raportuar për një gjuajtje me armë zjarri në…

Mediat britanike: Shqiptarët përdorin TikTok për të sjellë emigrantë

Mediat britanike shkruajnë se bandat kriminale shqiptare vazhdojnë të reklamojnë në rrjetet…