Nëse Macron të dielën (19.06) e humb shumicën absolute, atëherë ai duhet rregullisht që të marrë mbështetjen e kampeve të tjera politike dhe të bëjë më shumë kompromise për programin e tij qeveritar.

Të dielën zhvillohet raundi i balotazhit për zgjedhjet parlamentare në Francë.

Presidenti francez, Emmanuel Macron i trembet humbjes së shumicës absolute në Asamblenë franceze.

Një “shumicë e qartë”, për të cilën ai u kishte bërë thirrje në të dyja raundet zgjedhore është e rrezikuar, sipas sondazheve të fundit.

Partia e presidentit Macron “Ensemble” mund të marrë 225 deri në 305 vende, bashkë me aleatët e saj. Për shumicën absolute nevojiten 289 vende. /dw/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Në Durrës nis stërvitja e madhe ushtarake e NATO-s, “Defender Europe 21”

Në portin e Durrësit ka nisur sot “Defender Europe 21”, një stërvitje…

Bursa e Moskës do vazhdojë të qëndrojë e mbyllur

Banka Qendrore Ruse ka thënë në një deklaratë që Bursa e Moskës…

Raporti i Këshillit të Prokurorëve për Janevën mbërrin në Kuvend

Sot herët në mëngjes ka mbërritur në Kuvend raporti i Këshilli të…

Eurodeputetja gjermane- Thaçit: Mos luaj me Kushtetutën, derisa njerëzit po vdesin

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, tashmë ka filluar konsultat me…

Fituesit e zgjedhjeve në Kosovë po e përkrahin Selën dhe Gashin, humbësit po e përkrahin Ahmetin dhe Musa Xhaferin

Ylber Pilku /Nëse bëjmë një paralele shumë lehtë do ta konstatojmë se…