Presidenti francez Emmanuel Macron, ka deklaruar sot se beson se ekzistojnë gjasat për paqe në Ukrainë, raporton Reuters.

“Ka perspektivë për paqe, ajo do të vijë në një moment”, tha Macron gjatë konferencës në Romë, që kishte për qëllim që kërkohen mënyrë për promovimin e paqes në botë.

“Në një moment të caktuar, pavarësisht si zhvillohen gjërat dhe kur populli ukrainas dhe liderët e saj të vendosin për kushtet, mund të arrihet një marrëveshje paqeje me palën tjetër”, theksoi Macron.

Kujtojmë që Franca në disa adresime që nga fillimi i pushtimit rus në Ukrainë, ka theksuar se është e rëndësishme që kanalet diplomatike perëndimore të jenë të hapura për Moskën.

Në anën tjetër në Ukrainë po vazhdojnë luftimet e ashpra, ku forcat ruse po vazhdojnë të bombardojnë infrastrukturën energjetike dhe civile, pavarësisht se Moska vazhdimisht deklaron se ka për objektiv infrastrukturën ushtarake të Ukrainës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

VMRO-DPMNE: Kërkon seancë parlamentare për pyetje të deputetëve

Grupi parlamentar i VMRO-DPMNE-së kërkon seancë urgjente për të bërë pyetje parlamentare,…

Ndalohen dy persona për mashtrim me dokumente, njëri është avokat

Prokuroria Themelore në Prishtinë në bashkëpunim me policinë ka ndalur dy persona…

Austri: Burri nga Kosova dënohet me burgim të përjetshëm, e kishte mbytur gruan

Një burrë nga Kosova është dënuar me burgim të përjetshëm në Austri.…

BE premton 500 milionë euro shtesë ndihmë ushtarake për Ukrainën

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka premtuar…

​Von Cramon për liturgjinë në kishën në kampus: S’e di nëse është provokim nga serbët

Raportuesja e Parlamentit Evropian për Kosovën, Viola von Cramon, komentoi liturgjinë e…