Presidenti francez Emmanuel Macron dhe kancelari gjerman Olaf Scholz pritet të mbajnë një telefonatë të përbashkët me presidentin kinez, Xi Jinping të martën.

Thirrja sinjalizon një rritje të presionit nga udhëheqësit evropianë ndaj Kinës për konfliktin Rusi-Ukrainë.

Të hënën, shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian Josep Borrell ka folur me ministrin e Jashtëm kinez Wang Yi për herë të dytë që nga fillimi i pushtimit.

Borrell e pyeti Wang për “gatishmërinë e Kinës për të mbështetur ndërprerjen e armiqësive dhe dialogun” dhe mbështetjen për krijimin e korridoreve humanitare për evakuimin e sigurt të civilëve, shkruan BBC.

Kina ka shprehur “keqardhje” për sulmin, por ka bërë pak për të dënuar apo kundërshtuar Moskën, në përputhje me parimet e politikës së saj të jashtme.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Këto janë të gjitha komunat ku votohet më 31 tetor

Në rrethin e dytë të zgjedhjeve lokale do të votohet në 44…

Kurti për marrëveshjen e Washingtonit: Më shumë tentim për ujdi të shpejtë, sesa ndihmë ndaj Kosovës e Serbisë të ecin përpara

Kryeministri Albin Kurti ka komentuar sot marrëveshjen e Washingtonit ndërmjet Kosovës dhe…

Prishen platformat pa leje, sërish shihet bregu i Liqenit të Ohrit

Pronarët e objekteve hotelierike në pjesën e vjetër të Ohrit, siç u…

Televizioni suedez: Aeroplanët rusë që shkelën hapësirën e Suedisë ishin të pajisur me armë bërthamore

Dy aeroplanë rusë që shkelën hapësirën ajrore suedeze në fillim të këtij…

Amerika shton Arabinë Saudite dhe Kubën në listën e zezë

SHBA-ja shtoi sot Arabinë Saudite dhe Kubën e listën e zezë të…