Zyra e presidentit francez, ka njoftuar se Emmanuel Macron do të flasë sot me Vladimir Putin në telefon.

Dy liderët nuk kanë folur që nga 29 marsi, por deri në atë moment kanë qenë në kontakt të rregullt.

Macron që atëherë ka siguruar rizgjedhjen si president francez për një mandat të dytë, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Përpjekjet e tij për të mbajtur komunikim të hapur me liderin rus kishin çuar në kritika brenda dhe jashtë vendit, përfshirë këtu edhe kryeministrin polak.

“Është detyra ime të flas me të, na duhet. Nuk do të ndalem”, ishte shprehur ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Eurodeputetja gjermane- Thaçit: Mos luaj me Kushtetutën, derisa njerëzit po vdesin

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, tashmë ka filluar konsultat me…

Taravari: Ka pakënaqësi brenda BDI-së, Grupi i Zjarrit ishte lojë e brendshme

I pyetur në ClickPlus në TV21 nëse ka mundësi që deputetë të…

Forcat afgane dhe NATO-ja kanë vrarë më shumë civilë se talibanët

Sipas të dhënave të Kombeve të Bashkuara, forcat qeveritare të Afganistanit dhe…

Sa vlen fjala e dhënë për disa politikanë!

Alternativa shkel marrëveshjen e vitit 2020 Çdo ditë e më shumë rritet…

Në Çair numër më i madh i rasteve aktive, më së paku në Sopishte

Kryeqyteti edhe sot me numër më të madh tërasteve të reja me…