Gjatë një vizite në Iripin në veri të Kievit, presidenti francez Emmanuel Macron tha se janë kryer krime lufte dhe masakra.

Macron theksoi se Ukraina duhet të fitojë në këtë konflikt kundër Rusisë, dhe të jetë në gjendje t’i rezistojë.

Macron po qëndron në Ukrainë së bashku me dy liderë tjerë evropianë, kancelarin gjerman Olaf Scholz dhe kryeministrin italian Mario Draghi.

Që të tre liderët prej fillimit të pushtimit rus janë kritikuar ashpër nga Kievi, për mos dërgimin e armëve të sofistikuara të kalibrit të rëndë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kryeministri Kurti: Javën e dytë të Dhjetorit mund të ndodhë takimi me Vuçiç

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha se është diskutuar mundësia që në…

ASH: Vendimi për 27 prillin, dëshmoi lidhjen e dy regjimeve

Aleanca për Shqiptarët vlerëson se çdo shkelje e ligjit e veçanërisht veprat…

Rusia i mohon pretendimet për dhunë seksuale në Ukrainë

Mbrëmë ishte një mbledhje me ndryshe se herave të tjera në Këshillin…

Serbia nuk do ta ekstradojë kriminelin e luftës në Bosnje, Vuçiq: Ai është mjek i respektuar

Serbia nuk do të ekstradojë në Bosnje të paditurin për krime lufte…

Inspektorët largohen nga zyrat e “Besa Trans-Shkup”

Inspektorati Shtetëror për Transport është larguar nga zyrat e zyrat e kompanisë…