Udhëheqësi i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, i ka bërë thirrje Kievit që të pranojë ofertën e Rusisë për bisedime.

Lukashenko ka telefonuar Kievin të dielën dhe ka kërkuar që të ulen dhe të bisedojnë me Rusinë në mënyrë që Ukraina të mos humbasë shtetësinë e saj.

Më herët u raportua se Rusia kishte dërguar një delegacion për t’u takuar me palën ukrainase në Minsk, por kjo u refuzua nga Zelensky. Ai tha se nuk do të zhvillojë bisedime në një vend nga ku janë lëshuar raketa në drejtim të Ukrainës. Presidenti ukrainas u ka kërkuar rusëve që të takohen në një vend tjetër.

Më vonë, një këshilltar i Zelenskyt tha se Ukraina insiston në negociata “reale” me Rusinë mbi pushtimin e saj dhe jo ultimatume. Ai shtoi se vendimi i Moskës për të dërguar një delegacion në Bjellorusi për bisedime ishte “propagandë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Alarmi: Serbia, me plan të rrezikshëm për Kosovën dhe Ballkanin!

Ekziston një plan i rrezikshëm i Serbisë për Kosovën dhe më gjerë…

“Meta e ekzekutoi politikisht”/ Luan Rama reagon për herë të parë, zbulon përse nuk u takua me Vasilin dhe Haxhinaston në Vlorë

Luan Rama ka folur në “Breaking” në Top News për të gjitha…

Vdes edhe personi i dytë i tragjedisë së sotme në Lagjen e Spitalit

Ka ndërruar jetë edhe personi i dytë që ishte plagosur sonte të…

Parandalohet dy raste të kontrabandës me mallra dhe emigrantë nga Maqedonia e Veriut

Policia Kufitare në dy pikë kalime kufitare me Maqedoninë e Veriut, kanë…

Pendarovski: Vendi duhet të përgatitet për krizën e ardhshme, të ndryshohet ligji

Duke folur për përvojën me gjendjet e jashtëzakonshme të cilat u shpallën…