Moska zvogëlon ambiciet e saj

Në më shumë se një muaj luftë në Ukrainë, Rusia nuk i ka ndalur bombardimet ndaj objektivave civilë duke shënuar me qindra viktima.

Sulmi i përqëndruar në Mariupol ka shkatërruar 80% të infrastrukturës së qytetit. Rezistenca e forcave ukrainase nuk iu ka dhënë mundësinë rusëve të marrin atë që ata deshën.

Nga bombardimet në teatrin e Mariupolit në datën 16 Mars ku ishin të strehuar mbi 1 mijë qytetarë ende nuk ka shifra të sakta mbi viktimat.

Sipas zyrtarëve ukrainas, rreth 300 persona kanë humbur jetën, ndërsa dëshmitarët thonë se nuk kanë parë askënd të dalë prej andej.

Këtë të shtunë në mesazhin e tij presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski bëri thirrje që bisedimet të vijojnë, ndërkohë që Moska sinjalizoi se po zvogëlonte synimet e saj për t’u fokusuar në territoret separatiste pro-ruse.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Greqia i mbyll kufijtë me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

Ndërprerja e lidhjes rrugore, detare dhe ajrore me Maqedoninë e Veriut dhe…

Të paktën 50 të humbur nga shembja e pallatit të banimit në Miami Beach

Më shumë se 50 njerëz mbeten të humbur nga shembja katastrofike e…

Zgjidhja e përhershme për targat me Serbinë, nesër takimi i parë në Bruksel

Grupi punues në lidhje me çështjen e targave të automjeteve nesër do…

Amerikania e vrarë me thikë në Rusi ishte ish-marinse, një i dyshuar i arrestuar

Qytetarja amerikane Catherine Serou 34-vjeçe, e cila kishte shërbyer më parë në…

Bill Clinton ‘është mirë’ dhe do të dalë së shpejti nga spitali

Të shtunën në mëngjes, Hillary Clinton ishte pranë ish-presidentit amerikan Bill Clinton,…