Ka pasur luftime të ashpra herët të hënën në një zonë të gjerë nga veriu në perëndim të Kievit, sipas zyrtarëve ukrainas dhe përmbajtjes së mediave sociale.

Forcat ruse duket se kanë shkuar në ofensivë në disa zona për të avancuar drejt kryeqytetit ukrainas.

“Me zemërim të skajshëm, armiku shkatërron Buchen, Hostomelin, Vorzelin, Irpinin. Ata vrasin qëllimisht civilë”, tha kryetari i bashkisë së Kievit, Vitaly Klitschko.

Raporte të shumta flasin për zjarr të fortë në të katër qarqet të hënën ndërsa civilët vazhdojnë të ikin nga luftimet, raporton CNN.

“Ne po bëjmë gjithçka në kryeqytet për të mbështetur qytetin, për të krijuar një rezervë me ushqime, ilaçe, mallra thelbësore. Ne shpërndajmë dhe ofrojmë ndihma për ata që kanë më shumë nevojë sot.

Kryetari i bashkisë së Hostomel, Yuriy Prylypko, u vra ndërsa “u shpërndante bukë të uriturve dhe ilaçe të sëmurëve, duke ngushëlluar të dëshpëruarit”, sipas faqes së qytetit në Facebook. Dy të tjerë me të janë vrarë gjithashtu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

E thotë eksperti i sigurisë: Kështu po përgatitet skenari i nëntokës për uzurpimin e pushtetit dhe të shtetit

“Nëse krijohet një Qeveri e re nga partnerët e PAN-it, situata në…

Britania e Madhe ndalon eksportet drejt Rusisë

Britania e Madhe nga njëra anë vendosi një ndalim të eksporteve në…

“E kemi përgjuar ambasadorin”, SHBA shuplakë të fortë Dodikut

Kreu i “Republika Srpskas”, Miloar Dodik, ka thënë sot se e kanë…

Meta nuk jep dorëheqjen! PS gati të nis procedurat për shkarkimin. Presidenti: Të gjithë e dinë si i fitoi zgjedhjet Rama

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla dha një deklaratë…

Tensionet mes Britanisë dhe Francës po rriten, britanikët kërcënojnë me hakmarrje rreth peshkimit

Britania e Madhe mund të urdhërojë ndaljen e më shumë anijeve franceze…