Forcat ruse në qytetin kyç të Severodonetsk ‘nuk kanë bërë përparime në jug të qytetit’, tha Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar, të shtunën në mëngjes.

Qyteti industrial, një nga pjesët e fundit të mbetura të Luhansk ende nën kontrollin e Ukrainës, është luftuar ashpër javët e fundit.

“Përleshjet intensive në rrugë janë në vazhdim dhe të dyja palët ka të ngjarë të kenë një numër të madh viktimash. Rusia po grumbullon municione me artilerinë dhe aftësitë e saj ajrore, në një përpjekje për të mposhtur mbrojtjen e Ukrainës.”

Ministria britanike tha gjithashtu se Moska po përdor raketa anti-anije 5.5 tonësh të epokës së viteve 1960 kundër objektivave tokësore.

“Kur përdoren në një rol sulmi tokësor me një kokë luftarake konvencionale, ato janë shumë të pasakta dhe për këtë arsye mund të shkaktojnë dëme të konsiderueshme kolaterale dhe viktima civile. Rusia ka të ngjarë të përdorë sisteme të tilla armësh joefikase sepse nuk ka më raketa të sakta moderne, ndërsa mbrojtja ajrore e Ukrainës i pengon avionët e saj taktikë të kryejnë sulme në pjesën më të madhe të vendit.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kuvend, miratohet nevoja për Ligjin e Prokurorisë Publike

Kuvendi me 57 vota “për” miratoi nevojën për Ligjin për Prokurorinë Publike.…

Vërtetohen lidhjet e Kishës Ortodokse të Rusisë dhe Serbisë me shërbimet sekrete të vendeve të tyre

Lidhjet e Kishës Ortodokse të Rusisë dhe Serbisë me politikën e këtyre…

Osmani: Xhamitë mund të hapen vetëm për disa vakte të namazit, por jo edhe për teravi

Javën e fundit Ministria e Shëndetësisë ka raportuar për më shumë persona…

Paralajmërohet protesta e radhës

Rrjeteve sociale tanimë është paralajmëruar protesta e radhës e planifikuar të mbahet…

Raporti i zbulimit do të shqyrtojë teoritë mbi origjinën e COVID-19

Agjencitë amerikane të zbulimit pritet t’i dërgojnë një raport Presidentit Joe Biden…