Bindja e Vladimir Putinit se “një fuqie të madhe botërore i nevojitet një flotë e fuqishme ushtarake”, përfshin dhe shtimin e pranisë detare ruse si dhe operacioneve të saj ne Mesdheun Lindor e përgjatë brigjeve të Afrikës, pohoi një zyrtar i lartë i shërbimeve amerikane të inteligjencës.

Christopher Bort, ekspertët për Rusinë dhe Eurazinë në Këshillin Kombëtar të Inteligjencës, tha se që prej vitit 2013, Putin e ka vendosur theksin tek forcimi i pranisë detare, si fillim në Siri ku ka një bazë ndërsa po punon për mbylljen e një marrëveshjeje me të cilën do të krijonte një kompleks të ngjashëm edhe në Sudan.

Duke folur në forumine Këshillit Atlantik, Bort tha se ka një shtim të dukshëm të prezencës detare ruse në rajonin e Mesdheut, si edhe në oqeanin Paqesor.ai thotë se në rajonin e Mesdheut, Rusia kërkon të shihet si “lojtare e padiskutueshme”. Shembuj të qartë sipas tij janë përfshirjet ushtarake të Moskës ne Siri e Libi, ku i ofron ish shteteve kliente shitje armësh të sofistikuara ndërsa bëhet pjesë e projekteve infrastruktore rajonale.

Kështu një prej objektivave afatgjata të Rusisë në Libi, sipas ekspertit, është vendosja e një pranie të përhershme detare atje, pasi në luftën civile të vendit, ajo “ I ka luajtur të gjithë lojrat e mundshme”, thotë eksperti.

Ai shtoi se Moska po kërkon ta përhapë sa më shumë influencën e saj përmes ujdive transaksionale me Turqinë, Iranin, Izraelin e vendet e Gjirit, që historikisht kanë pasur marrëdhënie armiqësore me njëri-tjetrin, e shpesh edhe me vetë Rusinë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…