Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, pak para nisjes së takimit të ministrave të mbrojtjes të aleancës në Bruksel, ka thënë se përveç armëve, aleatët duhet të diskutojnë edhe për logjistikën në Ukrainë.

Ai gjithashtu tha se fokusi nuk mund të jetë vetëm në dërgimin e “sistemeve të reja” në Ukrainë, por në sigurimin që “sistemet ekzistuese” të funksionojnë.

Stoltenberg shtoi se është e rëndësishme “të kujtojmë se lufta në Ukrainë nuk filloi vitin e kaluar, ajo filloi në vitin 2014, kur Rusia aneksoi Krimenë”.

Për shkak të kësaj, thotë ai, shumë sisteme mbrojtëse ishin tashmë të vendosura. Këto duhet të rishikohen dhe të rafinohen, shtoi ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Ida” lë pas dëme të konsiderueshme

4 viktima. Uragani po përparon, por po e humb fuqinë Këto janë…

Ukraina synon të armatosë një milion njerëz

Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës ka thënë se shpreson të armatosë një…

Ambasadori i Rusisë viziton ushtrinë serbe afër kufirit në Jarinjë

Ambasadori i Rusisë në Beograd, Alexander Botsan-Kharchenko, ka vizituar ushtrinë serbe e…

Vonesa e vaksinave kundër Covid-19, opozita fajëson Zaevin dhe Filipçen

Ndërsa i gjithë rajoni po vaksinohet, vetëm në Maqedoni pushteti gënjen me…

“Urdhri për sulmin terrorist në Istanbul është dhënë nga qendra e organizatës terroriste PKK/PYD/YPG në Kobani”

Për të dyshuarën me origjinë siriane Ahlam Albashir e cila është përcaktuar…