Aleatët e NATO-s mund të vendosin të synojnë të shpenzojnë më shumë për mbrojtjen sesa objektivi i tyre aktual prej 2 përqind të prodhimit kombëtar kur të takohen për samitin e tyre të ardhshëm në Vilnius në korrik 2023, bën me dije Al Jazeera.

Që nga pushtimi i Rusisë në Ukrainë në shkurt të këtij viti, shumë anëtarë të NATO-s kanë rritur shpenzimet e tyre ushtarake.

“Nuk mund t’ju them saktësisht se çfarë do të bien dakord aleatët tanë kur bëhet fjalë për formulimin e premtimit për shpenzimet e mbrojtjes për dekadën e ardhshme apo më shumë… por pres që do të jetë një angazhim edhe më i fortë për rritjen e shpenzimeve të mbrojtjes”, tha shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Zgjedhjet e 25 prillit/ Diplomatët europianë: Të gjitha palët politike të përfshihen në dialog. Në këtë periudhë tranzicioni nuk duhet të…

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Europian, Josep Borrell dhe Komisioneri për Fqinjësinë…

Gjuajtje me armë në Shkup, dy të plagosur

Ministria e Punëve të Brendshme njofton se pasditen e sotme janë plagosur…

SHBA: Sulm i armatosur në një klub nate, pesë të vdekur

Pesë persona kanë vdekur si pasojë e një sulmi të armatosur. Ngjarja…

Spahiu: Takim kortezie mes Kurtit dhe Haradinajt

Analisti politik, Nexhmedin Spahiu, e ka komentuar takimin e sotëm mes kryeministrit…

Vrasja e një personi me ngjyrë nxit protesta në Mineapolis

Në periferi të qytetit Mineapolisit të SHBA-së gjatë natës shpërthyen protesta pasi…